غربی‌شدن مدل افطاری با تجمل‌گرایی/ از خط سبک زندگی اسلامی خارج شده‌ایم

غربی شدن مدل افطاری با تجمل‌گرایی / از خط سبک زندگی اسلامی خارج شده‌ایم 
حجت‌الاسلام محمود محمدی‌نیا، کارشناس مذهبی و استاد حوزه علمیه خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، بیان کرد: امروز مردم کمتر نسبت به گذشته به دادن افطاری اهتمام می‌کنند که البته بخش از این سستی مربوط به مشکلات اقتصادی است.
وی ادامه داد: دومین دلیلی که مردم از این سنت حسنه تا اندازه‌ای فاصله گرفتند مربوط به فرهنگ جامعه می‌شود که در سال‌های اخیر دچار یک تغییر جدی شده و دستخوش تجملگرایی، فخر فروشی و زرق برق زندگی شده است.
این کارشناس مذهبی تصریح کرد: باید به سنت حسنه افطاری به دید صله رحم نگریست و این ماه و سفره‌های ساده را بهانه‌ای برای دید و بازدید از ارحام و خویشان قرار داد.

گرایش به تجمل گرایی و محروم شدن از مستحبات
محمدی نیا اظهار کرد: امروز مشکلات اساسی ما در زمینه ازدواج جوانان و سایر مسائل جامعه نشأت گرفته از همین تغییر فرهنگ و گرایش به تجمل‌گرایی است و باعث شده حتی در امور مستحبی چون افطاری دادن با مدل غربی و اسراف همراه شود و برخی هم که توانایی گستردن سفره‌های پر زرق و برق را ندارند، از ثواب این سنت نیکو محروم شوند.
این حافظ کل و استاد حفظ قرآن کریم، عنوان کرد: در آموزه‌های اسلامی جایی نیامده که افطاری باید چنین و چنان باشد بلکه این خود مردم هستند که به خود سخت گرفته و تحت تأثیر جامعه برای دادن یک افطاری به مشقت می‌افتند.
وی با اشاره به اینکه سبک زندگی ساده در بین بسیاری از مسئولان رخت بربسته، گفت: از طرفی صدا و سیما نیز مروج زندگی مرفه است لذا این منبع که بیش از 45 میلیون مخاطب را دارد علت اصلی ترویج تجمل‌گرایی در جامعه است.

صدا و سیما با مضمون سبک زندگی ساده سریال بسازد
استاد حوزه علمیه خراسان رضوی اضافه کرد: برای حل این مسئله صدا و سیما باید با ساخت سریال‌هایی به سمت ترویج سبک زندگی ساده و از طرفی مسئولان با ساده زیستی مروج این امر باشند که اگر این دو در کنار هم باشد اتفاقات خوبی در این خصوص خواهد افتاد.
وی گفت: حدود 15 سال است که مردم از خط سبک زندگی ساده خارج شده و به سمت زرق و برق زندگی مجلل در حرکتند که این امر یک شبه قابل حل نیست بلکه همه باید به اندازه ظرفیت خود دست به دست هم بدهند تا از این مدل زندگی به اصل سبک زندگی اسلامی بازگشت شود.
انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *